Özel Arama

30 Temmuz 2009 Perşembe

15 DAKİKADA PRATİK KAYISI REÇELİM

Güzel bir güne merhaba dileklerimle başlıyorum.Kayısı reçelini bilmeyen yoktur.Bu tarif canım kardeşim Aysun a ait.Her zaman pratik ve kolay tarifleri bulur hiç reçel yapmamış kişiler tereddüt etmeden deneyin derim.Tam 15 dakikada oluyor ama benim kayısılarım şekerpare olunca 3 dk daha ekledim.gelelim tarife.
MALZEMELER
3 Kilo kayısıyı yıkayıp çekirdeklerini ayırdıktan sonra derin bir kaseye koydum .Aynı kaseyle şekeride ölçüp ekledim bu yüzden tam bir ölçü veremeyeceğim..Ama tam kararında oluyor kayısıların üzerine şekeri koyup sabaha kadar beklettim..Kayısı suyunu bırakınca ocağa önce yüksek ateşte sonra orta harraretli köpüğünü alalrak pişirmeye devam ediyoruz..İnmeye yakın nohut büyüklüğünde limon tuzu ilave ettim 1 limonu sıktım 3 dakika daha kaynattım soğuduktan sonra kavanozlara doldurdum..
DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN: Kavanoza bir damla bile su değmemeli ve kaşıkta ıslak olmamalı...

27 Temmuz 2009 Pazartesi

SEBZE PANE

Blogcular arasında çok beğenerek takip ettiğim bu tarif yetura ait..
tam 1 saat süt te dinlendiriyoruz.süt ile marine etmek sebzeleri çok lezzetli yapıyor. 1 saatin sonuda sebzeleri sütten çıkarıp bir tabağa alıyoruz. panesi: 1 küçük şişe maden suyu 2 yumurta tuz ve koyu boza kıvamına gelinceye dek un ekleyip çırpıyoruz. sebzelerimizi tek tek paneye bulayıp bol ve sıcak yağda kızartıyoruz. panelendiği için fazla yağ çekmiyor. panenin içinde sebzeler ilik gibi pişiyor ve nefis oluyor. yanında dilediğiniz sevdiğiniz sos ile servis yapın.ben tarifi bana ait olan bu sos ile servis yapıyorum.köri baharatı panelenmiş sebzeye çok yakışıyor.dilerseniz bu sos ilede servis yapabilirsiniz....
Kaynak: http://yeturlalezzetkareleri.blogspot.com/