Özel Arama

22 Nisan 2009 Çarşamba

EL-AZİZ( ELAZIĞ) GEZİMİZ VE TARİHİ

Uzun zamandır arşivimde bulunan bu fotoğrafları sizlerle paylaşmak istiyordum.Bizzat kendim gidip görüp çektim umarım beğenirsiniz...Arşivimde paylaşılacak o kadar çok fotoğraf var ki ELAZIĞ( EL AZİZ) tam bir evliyalar diyarıdır... Arap babası, beyzade efendi, fethi ahmet,Nadir baba ve daha adını sayamadığım niceleri gidip görmeye değer..:):)
SÜT KALESİ
Harput'un simgesi olan bu kalenin efsanesi şöyle anlatılır: çok eski zamanlarda bu topraklarda çok zengin bir hükümdar hüküm sürermiş. Koyun ve keçileri öyle bolmuş ki sütlerini tüm halka dağıtır yine bitiremezlermiş. hükümdar harput'un en yüksek ucuna bir kale yaptırmaya karar verir ama şans bu ya kıtlık olur. içmeye su zor bulunur. bunun üzerine kaleyi yapmaya kararlı hükümdar çobanlarına emreder tüm sütler kaleye getirilir ve harcı sütle hazırlayarak kaleyi bitirirler bu yüzden kalenin beyaz ve dayanıklı olduğu söylenir. bir inanışa göre kalenin dehlizlerinden birinde tavana bir kılla bağlanmış gügüm vardır o düşene kadar kale ayakta kalacaktır.
HARPUT KONAĞI
Elazığ’ın kültürel yapısına uygun olarak inşa edilen Harput Konağı düzenlenen törenle hizmete açıldı.
ULU CAMİ
Harput’ta, Keşoğlu Meydanı’ndan Kazı Bahçesi’ne giden yoldadır. 12. yüzyıl ortalarında, Artuklu hükümdarı Fahreddin Karaaslan döneminde yapılmıştır. Ancak plan ve mimarisiyle bu dönem camilerinden ayrılır. Yapıda, İran-Selçuklu cami plan ve formu Anadolu özellikleriyle kaynaştırılmıştır. Harput ve çevresinin en eski yapıtlarındandır. Dikdörtgen planlı, dışa kapalı görünümlü, kalın duvarlıdır. Doğu ve batıda kapısı vardır. Batı kapısı yüksek dikdörtgen çevreli, hafif sivri kemer içinde basık kemerlidir. Doğu kapısıysa sivriye yakın kemer, iki yuvarlak sütun ve dörtgen çerçeveden oluşmaktadır. Minarenin değişik dönemlerde yapıldığı sanılmaktadır. Alt bölüm tuğladan ve çubuk yivlidir. Ana gövde üç kuşak biçiminde, değişik tuğla dizilişiyle oluşturulmuş sepet örgüsü, geçmeli, altı köşeli ve yıldız motiflidir. Şerefeden yukarısı uzun, dar ve silindirik yapılıdır. Minarede tuğla hem yapı hem de süsleme öğesi olarak kullanılmıştır. Birkaç kez yer değiştiren abanoz ağacından minberi günümüzde Kurşunlu Camii’ndedir.  kaynak:www.elazigkultur.gov.tr
BALAKGAZİ 
Nuruddevle Balak Gazi 1112 yılında ve genç yaşta Harput Hükümdarıoldu. Oğuzların Kayı boyundan Artuk hanedanına mensuptu. Büyük birmuharip ve kumandan ve adaleti ile meşhur bir hükümdardı. Kısa zamanda Harput’tan Mardin ve Halep’e kadar uzanan geniş birdevlet kurdu. Haçlılarla imha edici muharebeler yaptı ve onları ağır yenilgilereuğrattı. 1122 yılında Urfa Kontu Josselin’i, 1123’te onukurtarmaya gelen Kudüs Kralı Baudouin’i esir ederek zincire vurduve ikisini de Harput kalesinde hapsetti. Büyük Selçuk Sultanı tarafından "Müslüman Orduları Başkumandanı"tayin edildi. Kendisine "Gazi" unvanı verildi. 1124 yılında Menbic kalesini kuşatırken göğsüne isabet eden bir okla şehit oldu.

1 yorum:

üç böcek bir çiçek dedi ki...

ayy ne güzel herkez biryerlere gididyor benim namımada gezin sevgiler cnmm