Özel Arama

7 Mart 2009 Cumartesi

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ:) VE MEVLİD KANDİLİ

Bugün ellerini semaya gönlünü Mevla'ya aç, bugün günahlardan olabildiğince kaç, bugün en gizli incilerini onun için saç. Çünkü bugün kandil, kandilin mübarek olsun.
BİR KADIN GİTTİĞİNDE...( Kadınlar gitmeden değerlerinin bilinmesi dileğiyle...)
Kadınlar gittiklerinde,arkalarında daha büyük boşluklar bırakırlar.Onlar bir gün çekip gittiklerinde,peşlerinde "yetim-öksüz" kalan çok olur.Mutfaktaki dolap, perdeler,kavanozun içindeki eski düğmeler,özenle saklanmış küçülmüş giysiler,dolap diplerindeki kurdeleler...Sabah karanlığında mutfaktan gelen tıkırtılar susar,yetim kalmıştır tabaklar.Bir kadın gittiğinde hep suyu unutulur saksıların.Sık sık boynunu büker "sarıkız".O teki kalmış eski bardağın anlamını bilen olmaz,değerini kimse anlayamaz krom hac tasının.Balkon artık sessizdir, koridor kimsesiz.Bir kadın gittiğinde...Bir kadın gittiğinde ne çok kişi gider aslında;Bir ağır işçi, bir temizlikçi, bir bakıcı,bir bahçıvan, bir muhasebeci...Bir anne gider...Bir dost...Bir arkadaş...Bir sevgili...Ne çok kişi yok olur bir kadın gittiğinde.Övgüler, uyarılar, yakınmalar, dualar yetim kalır.Kapı eşiğindeki "Dikkat et..." duyulmaz,annesi gitmiştir "geç kalma"nın.Kadınlar, arkalarında büyük boşluklar bırakarak giderler.Bir kadın gittiğinde pek çok kişi gitmiştir aslında.Ve bir kadın gittiğinde,pek çok "yetim" bırakmıştır aslında arkasında...
ALINTIDIR( BEKİR ÇOŞKUN)

3 yorum:

EZGİLİ TARİFLER dedi ki...

Varlığı ebedi olan, merhamet sahibi, adaletli Yüce Allah kendisine dua edenleri geri çevirmez. Dualarınızın Rabbin yüce katına iletilmisine vesile olan kandiliniz mübarek olsun.

Sevil Altunel dedi ki...

ayşem bu mübarek Mevlid Kandinizi kutlarım..bu mübarek gecenin Feyzi-Rahmeti üzerinize, bereketi evinize olsun.dualarınız kabul, amelleriniz makbul olsun..

üç böcek bir çiçek dedi ki...

KANDİLİNİZ VE KADINLAR GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN SEVGİLER...